09120298085
Paflex.ir@gmail.com

سیر تحول و پیشرفت عایق الاستومری

در اوایل سال 1950 بود که پیشرفت و تغییر عایق الاستومری سلول بسته آغاز شد و باعث شد صنعت عایق کاری به طور کل تغییر کند. مهم ترین دلیلی که باعث شد عایق الاستومری تاثیر شگفتی در صنعت عایق کاری داشته باشد مقاومت در برابر رطوبت بود که این مقاومت بالا به دلیل سلول بسته بودن این نوع از عایق هاست.

مزیت سلول بسته بودن عایق الاستومری باعث می شود تا میلیون ها مانع در برابر انتقال رطوبت وجود داشته باشد. سلول بسته بودن علاوه بر اینکه از نفوذ رطوبت جلوگیری می کند، مقاومت حرارتی عایق الاستومری را نیز بالا می برد. همانطور که می دانید قدرت مایعات در انتقال حرارتی بسیار بالا است به همین دلیل زمانی که عایقی خیس باشد مقاومت حرارتی آن بسیار پایین می آید.

 همین مسئله نشان دهنده ی این است که چرا سلول بسته بودن عایق الاستومری و مقاومت بالای آن در برابر رطوبت باعث بالا رفتن مقاومت حرارتی نیز می شود. همانطور که اشاره کردیم توسعه ی عایق الاستومری در سال 1950 رخ داد و باعث شد کم کم صنعت عایق کاری به استفاده از مواد شیمیایی و مصنوعی به جای مواد طبیعی روی آورد.

از آن سال به بعد استفاده از عایق الاستومری برای عایق کاری های اختمانی و صنعتی رشد وسیعی داشت که یکی از مهم ترین دلایل آن بی نیازی عایق الاستومری به هرگونه پوشش برای حفاظت رطوبتی است. از دلایلی که باث جایگزینی عایق الاستومری به جای عایق های سنتی شد نصب آسان، کیفیت بالا و عملکرد مفیدش است. امروزه از عایق الاستومری به طور گسترده ای در عایق کاری لوله ها و تهویه های مطبوع استفاده می شود.

 

استفاده های رایج از عایق الاستومری

اوایل سال 1954 بود که استفاده از عایق الاستومری برای عایق کاری لوله ها رواج پیدا کرد. یکی از علت هایی که باعث محبوبیت عایق الاستومری شد تولید آن در شکل های مختلف و ضخامت های متفاوت بود که گستره ی وسیعی داشت و در عایق کاری همه ی تجهیزات، لوله های ساختمانی و چیلرهای بزرگ کاربرد داشت. از جمله استانداردهایی که عایق الاستومری موفق به کسب آن شده است می توان به مقاومت در برابر آتش، عایق صدا و کارایی مفید اشاره کرد. از عایق الاستومری به طور رایجی در لوله های سرد و گرم، داکت داخلی و خارجی، چیلرها، تاسیسات خورشیدی و سیستم های مکانیکی در صنعت و نیروی دریایی استفاده می شود.

 

پیشرفتهای اخیر صنعت عایق الاستومری 

از سال 1950 تا اکنون که در حال نوشتن این مقاله هستیم عایق الاستومری پیشرفت زیادی کرده است که باعث کاربردهای بیشتر این عایق در صنعت شده است. از جمله پیشرفت هایی که می توان به آن اشاره کرد عبارت اند از: عایق الاستومری پایدار در دمای بالاتر از 300 درجه فارنهایت، عایق الاستومری بدون هالوژن که در فولاد ضد زنگ و دمای بالاتر از 250 درجه فارنهایت کاربرد دارد، تولید عایق الاستومری در رنگ های مختلف از جمله رنگ سفید و تولید عایق های پوشش دار مثل عایق الاستومری با روکش آلومینیومی که در فضاهای باز کاربرد دارد. برای خواندن راهنمای کلی برای عایق ها کلیلک کنید.

در صورتی که عایق الاستومری هیچ گونه پوششی نداشته باشد عایق الاستومری ساده نامیده می شود. از عایق الاستومری ساده در محیط های سرپوشیده استفاده می شود چون این عایق ها در مقایسه با عایق الاستومری دارای روکش مقاومت کمتری در برابر عوامل طبیعی مثل نور خورشید و صدمه های فیزیکی دارد به همین دلیل بیشتر در مکان های بسته مثل تاسیسات ساختمان ها کاربرد دارد.

 با اینکه در فضاهای داخلی و سرپوشیده امکان آسیب های فیزیکی کمتر است اما استفاده از عایق الاستومری به دلیل اینکه کارایی بهتر و عمر مفیدتری نسبت به سایر عایق ها دارد از نظر اقتصادی به صرفه تر است.

دسته ها: حتما بخوانید..

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.