09120298085
Paflex.ir@gmail.com

برای انتخاب یک عایق مناسب باید چه مواردی را رعایت کرد؟

 یرای اینکه بتوانید عایق مناسبی انتخاب کنید باید یکسری از موارد را رعایت کنید که در ادامه ما شما را با این موارد آشنا خواهیم کرد.

اولین کار این است که انتخاب یک سیستم عایق باید بر اساس موارد زیر باشد تا بتوانید به درستی انتخاب کید.

اولین موردی که باید به آن توجه کنید این است که بهینه باشد. عایق الاستومری این مورد را دارد.

دومین مورد است که باید ببینید سیستم عایق کاری چه وسعتی دارد.

سومین مورد این است که بایستی مسائل عمومی را در نطر بگیریئد.

چهارمین مورد این است که شناخت سیستم به اندازه کافی باشد.

به صورت کلی باید سیستم عایق کاری را به طور کامل بشناسید زیرا عایقی که برای سیستم های بیرونی استفاده می شود با عایق هایی که برای سیستم های درونی استفاده می شود فرق دارد. عایق الاستومری برای هر دو محیط مناسب است.

 موارد دیگری باید در نظر بگیرید عبارتند است: مقاومت در برابر تجزیه شدن، سازگاری اجزاء سیستم، دما، پایداری مکانیکی، وزن کلی سیستم، نوع و ابعاد سیستمی که مورد عایق کاری قرار می گیرد.، میزان آسیب رسانی به سلامتی، کارآیی حرارتی.

امروزه از عایق هایی که از آزبست استفاده می کنند به دلیل آسیب زدن به سلامتی انسان ها استفاده نمی شود. امروزه عایق الاستومری بسیار کاربرد دارد.

دیگر مواردی که باید برای انتخاب عایق باید در نظر گرفت مسائل مربوط به خوردگی زیر عایق و همین طور مقاومت در مقابل حرارت و آتش است. به طور کلی باید عایقی انتخاب شود که از مقاومت بالایی برخوردار باشد. عایق الاستومری جزو عایق هایی است که در برابر بیشتر موارد مقاومت دارد.

به عنوان مثال اگر سیستمی که قرار است عایق کاری شود در فضای بیرونی است و در معرض آفتاب قرار دارد باید عایقی انتخاب شود که در برابر اشعه نور خوشید مقاوم است و دچار پوسیدگی نمی شود. این نیز جزو ویژگی های عایق الاستومری است.

یا مثلا سیستم عایق کاری در فضای قرار دارد که بارش برف و باران زیاد است، بنابراین عایقی که انتخاب می شود بایستی در برابر آب نفوذ ناپذیر باشد. عایق الاستومری نیز برای این سیستم مناسب است. 

یا به عنوان نمونه شما می خواهید برای سیستمی که در فضای بیرونی وجود دارد عایق مناسب انتخاب کنید؛ اگر محیط پیرامون سیستم دارای رطوبت باشد بایستی عایقی برای عایق کاری انتخاب کنید که در برابر رطوبت مثل عایق الاستومری مقاوم باشد.

دیگر موردی که بایستی در زمان انتخاب عایق در نطر بگیرید پوشش مناسب است مثل پوشش دما، مقاومتی، نوع سرویس، نفوذ آب و ... .همچنین عایق انتخابی بایستی بر طبق محدوده دمای کاری باشد.

 درجه بندی حراریت عایق به ترتیب زیر دسته بندی می شود:

 

  • درجه حرارت بیشتر از 2000 درجه فارنهایت

مواردی که در این درجه به کار می رود مواد نسوز سرامیکی و عایق های انعکاسی هستند. مواد نسوز شامل  هزینه نصب بالا، استحکام و استقامت بالا و همین طور رادمان حرارتی پایین می باشند.

 

  • درجه حرارت های 1200 تا 2000 درجه فارنهایت

در این دسته نیز مواد نسوز و عایق های انعکاسی کاربرد دارد. این دسته در حرارت های بالا چروک خوردگی و تمایل به واکنش شیمایی دارند.

 

  • حرارت های پایین تر از 600 درجه فارنهایت

در این دسته به طور 80 درصد از عایق پشم شیشه الیافی استفاده می شود.

 

استاندارد های عایق الاستومری

 

محدوده حرارتی زیاد 1000 تا 1600 درجه فارنهایت

این محدوده درجه به مواد نسوز نزدیک می باشد. از درجه حرارت 1600 شروع می شوند. هر چقدر درجه ی آن ها بیشتر شود مقدار تنوع آن کمتر می شوند که به آن عایق الاستومری حرارتی می گویند. بهترین نوع های آنها عبارتند از:

  • الیاف معدنی 1000 درجه الی 1900 درجه فارنهایت
  • سیلیکات کلسیم 1200 تا 2000 درجه فارنهایت
  • سیستم های فویل چند لایه در خلاء به منظور حرارت تا 2500 درجه فارنهایت

و....

 

دسته ها: حتما بخوانید..

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.